کاربر مهمان ، ورود اعضا ، ثبت نام
09151401409
بازار اینترنتی و موفقیتی برای فروشنده، خریدار و صاحب بازار
  1396/08/22 
طی چند سال گذشته بازار اینترنتی (Online marketplaces) جای خود را در تجارت الکترونیک (E-commerce) باز کرده است. موفقیت بازار اینترنتی دیگر جای شک و شبهه ای ندارد. از همین رو بیشتر غول های تجارت الکترونیک به این عرصه وارد شده اند. شرکت هایی همچون آمازون (Amazon)، بست بای (Best Buy)، وال مارت (Walmart) و سیرز (Sears) نمونه های موفقی از بازار اینترنتی را در شبکه های گسترده خود راه اندازی کرده اند.

بازار اینترنتی مناسب چه کسانی است؟

مهم نیست یک شرکت تجاری کوچک، بزرگ یا خرده فروش هستید؛ بازار اینترنتی فرصتی استثنایی و تضمین شده برای موفقیت شماست. تجارت های موفق و پایدار دریافته اند که با رشد سرسام آور دنیای تکنولوژی دیگر جایی برای گریز نیست. موقع آن فرا رسیده که به تجارت خود رنگ امروزی تری ببخشند. این روند رو به رشد در کشور ما نیز بسیار محسوس است. هر روز شرکت های کوچک با استفاده از فضای اینترنت و تعداد چشم گیر مخاطبان، سعی در استفاده از این فضا را دارند. آنها می کوشند تا مشتریان بالقوه این محیط را، به مشتریان بالفعل خود تبدیل کنند.

از طرفی بازار اینترنتی برای افرادی که به دنبال خرید لوازم مورد نیاز از اینترنت هستند، فرصتی استثنایی است. پیشنهادهای متفاوت و مقایسه قیمت ها از سراسر جهان (یا کشور) چیزی نیست که بتوان به سادگی نادیده گرفت.

الگوی دقیق بازار اینترنتی

الگوی بازار اینترنتی

فروشگاه اینترنتی (Online shop) و بازار اینترنتی (Online marketplace) تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در فروشگاه اینترنتی شما تنها با یک شرکت و فروشنده طرف هستید. همه محصولات در تصاحب همان شرکت قرار دارند. تمامی کالاها در انبار شرکت یافت می شود و پس از سفارش برای شما ارسال خواهد شد.

بازار اینترنتی جایی است که فروشندگان متعدد اقدام به پیشنهاد محصولات خود به مشتریان می کنند. مشتریان پیشنهادهای متفاوت را بررسی کرده و محصول خود را سفارش می دهند. در این میان متصدی بازار اینترنتی کسی است که مشتری را به فروشنده متصل می کند. اتصالی که یک مثلث برد سه طرفه محسوب می شود. فروشنده محصول خود را به افراد زیادی عرضه می کند. خریدار قدرت انتخاب بالایی (از لحاظ کیفیت و قیمت) دارد. صاحب بازار اینترنتی نیز از معامله شکل گرفته سود خواهد برد.

 

دلایل موفقیت بازار اینترنتی

مزایای بازار اینترنتی

– تجارت های قدیمی هر روز به سمت اینترنتی شدن پیش می روند. شرکت های بزرگی همچون میسیز (Macy’s) و سیرز (Sears) در حال بستن فروشگاه های فیزیکی خود هستند. آنها می دانند که تجارت آنلاین روند فزاینده ای داشته و میزان هزینه ها در مقابل سود حاصل، قابل مقایسه با فروش فیزیکی نیست. هزینه پایین فروش آنلاین طعمه چربی به نظر می رسد. از طرفی تعداد مخاطبان اینترنتی به مراتب بیشتر از مخاطبان حقیقی است.

– افزایش مشتریان یکی دیگر از مزیت های بازار اینترنتی است. شاید شما فروشگاه اینترنتی خود را داشته باشید. فروشگاه فیزیکیتان نیز پابرجاست. از سوی دیگر محصولات شما در وب سایتی به نمایش در می آید که مخاطبان بسیاری دارد. ایده جالبی به نظر می رسد. وبسایت amazon.com در فوریه ۲۰۱۴ تعداد ۱۲۴٫۶۳۲٫۱۱۳ بازدیدکننده خالص داشته است. این یعنی یک آمار خیره کننده برای شرکتی که در ابتدای مسیر خود قرار دارد و قصد فروش محصولات خود را در شرکت بزرگی همچون آمازون در سر می پروراند.

– نیازی به هزینه فراوان برای تبلیغات و جذب مخاطب نیست. بازار اینترنتی جایی است که صاحبان آن، از معامله شما سود می برند. همین عامل باعث می شود برای جذب مشتری و تبلیغات هزینه فراوانی داشته باشند. شما در همان ابتدای ورود، بدون دادن هزینه به مشتریان فراوانی دسترسی دارید.

عوامل موفقیت بازار اینترنتی

– روحیه رقابت، مهمترین مزیت بازار اینترنتی است. در بازار اینترنتی رقابت برای فروش بهتر باعث می شود همه نفع ببرند. فروشندگانی که محصولات باکیفیت در اختیار مشتریان بگذارند آمار فروش بهتری خواهند داشت. نمره محصولاتشان بالا می رود؛ در نهایت با دیدگاه مخاطبان خوشنود، سود بیشتری عایدشان خواهد شد. از طرفی مشتریان نیز از این رقابت برای کیفیت بهتر و قیمت پایین تر خوشنود می شوند.

– معمولاً گستره محصولات بازار اینترنتی به نسبت فروشگاه اینترنتی بسیار بیشتر است. از آنجایی که صاحب بازار لازم نیست برای تأمین این محصولات هزینه کند، تعداد محصولات عرضه شده، هر روز افزایش می یابد. این مسأله در نهایت به نفع مشتری تمام خواهد شد.

به نظر می رسد هر روز با گسترش تجارت الکترونیک فضای رقابت گسترده تر می شود. کافی است بخشی از الگوی تجاری خود را به بحث آنلاین اختصاص دهید. البته اگر می خواهید در کوران رقابت نفس گیر تجارت فردا عقب نمانید.


نظرات کاربران
ارسال نظر